You have no items in your shopping cart.
TMPRSS11A Antibody
SKU: orb521785
Description
Research Area
Cell Biology
Images & Validation
−Item 1 of 1
| Tested Applications | ELISA, IHC |
|---|---|
| Dilution Range | ELISA:1:2000-1:5000, IHC-P:1:25-1:100 |
| Reactivity | Human |
Key Properties
−| Host | Rabbit |
|---|---|
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Immunogen | Fusion protein of Human TMPRSS11A |
| Target | TMPRSS11A |
| Purification | Antigen Affinity Purified |
| Conjugation | Unconjugated |
Storage & Handling
−| Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 2 weeks. For long term storage store at -20°C in small aliquots to prevent freeze-thaw cycles. |
|---|---|
| Form/Appearance | Liquid |
| Buffer/Preservatives | -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol |
| Expiration Date | 12 months from date of receipt. |
| Disclaimer | For research use only |
Alternative Names
−Airway trypsin-like protease 1 antibody; ECRG1 antibody; epidermal type II transmembrane serine protease antibody; Epidermal type-II transmembrane serine protease antibody; Esophageal cancer-susceptibility gene 1 protein antibody; TM11A_HUMAN antibody; Tmprss11a antibody; TMPRSS11A protein antibody; Transmembrane protease serine 11A antibody
Similar Products
−TMPRSS11A Rabbit Polyclonal Antibody [orb331397]
WB
Bovine, Canine, Equine, Guinea pig, Mouse, Porcine, Rabbit, Rat, Zebrafish
Human
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
100 μl

Quality Guarantee
Explore bioreagents carefree to elevate your research. All our products are rigorously tested for performance. If a product does not perform as described on its datasheet, our scientific support team will provide expert troubleshooting, a prompt replacement, or a refund. For full details, please see our Terms & Conditions and Buying Guide. Contact us at [email protected].

Immunohistochemistry of paraffin-embedded Human liver cancer tissue using TMPRSS11A antibody
Quick Database Links
Gene Symbol
TMPRSS11A
UniProt
UniProt Details
− No UniProt data available
Documents Download
Datasheet
Product Information
Request a Document
Protocol Information
IHC
Immunohistochemistry
ELISA
Enzyme-linked Immunosorbent Assay (EIA)
TMPRSS11A Antibody (orb521785)
Based on 0 reviews
Participating in our Biorbyt product reviews program enables you to support fellow scientists by sharing your firsthand experience with our products.
Login to Submit a Review




