You have no items in your shopping cart.
Description
Research Area
Images & Validation
−| Tested Applications | ELISA, IF, WB |
|---|---|
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Predicted Reactivity | Bovine, Gallus, Rabbit |
| Application Notes |
Key Properties
−| Antibody Type | Primary Antibody |
|---|---|
| Host | Rabbit |
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Immunogen | TMEM38A antibody was raised against a 17 amino acid synthetic peptide from near the carboxy terminus of human TMEM38A.The immunogen is located within the last 50 amino acids of TMEM38A. |
| Target | TMEM38A |
| Purification | TMEM38A Antibody is affinity chromatography purified via peptide column. |
| Conjugation | Unconjugated |
Storage & Handling
−| Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 2 weeks. For long term storage store at -20°C in small aliquots to prevent freeze-thaw cycles. |
|---|---|
| Form/Appearance | Liquid |
| Buffer/Preservatives | TMEM38A Antibody is supplied in PBS containing 0.02% sodium azide. |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Expiration Date | 12 months from date of receipt. |
| Disclaimer | For research use only |
Alternative Names
−Similar Products
−TMEM38A Rabbit Polyclonal Antibody [orb580870]
WB
Bovine, Canine, Equine, Guinea pig, Mouse, Porcine, Rabbit, Rat, Yeast
Human
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
100 μlTMEM38A Rabbit Polyclonal Antibody [orb631975]
ELISA, WB
Human, Mouse, Rat
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
50 μg, 100 μg

Quality Guarantee
Explore bioreagents carefree to elevate your research. All our products are rigorously tested for performance. If a product does not perform as described on its datasheet, our scientific support team will provide expert troubleshooting, a prompt replacement, or a refund. For full details, please see our Terms & Conditions and Buying Guide. Contact us at [email protected].

Western blot analysis of TMEM38A in rat skeletal muscle tissue lysate with TMEM38A antibody at 1 µg/mL in (A) the absence and (B) the presence of blocking peptide.

Immunofluorescence of TMEM38A in mouse skeletal muscle tissue with TMEM38A antibody at 20 µg/mL.
Documents Download
Request a Document
Protocol Information
TMEM38A Antibody (orb1238733)
Participating in our Biorbyt product reviews program enables you to support fellow scientists by sharing your firsthand experience with our products.
Login to Submit a Review


