You have no items in your shopping cart.
Description
Research Area
Images & Validation
−| Tested Applications | ELISA, IHC-P, WB |
|---|---|
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Application Notes |
Key Properties
−| Antibody Type | Primary Antibody |
|---|---|
| Host | Rabbit |
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Immunogen | LRRC8A antibody was raised against a 15 amino acid peptide near the amino terminus of human LRRC8A.The immunogen is located within amino acids 60 - 110 of LRRC8A. |
| Target | LRRC8A |
| Molecular Weight | Predicted: 89 kDa Observed: 95 kDa |
| Purification | LRRC8A antibody is affinity chromatography purified via peptide column. |
| Conjugation | Unconjugated |
Storage & Handling
−| Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 2 weeks. For long term storage store at -20°C in small aliquots to prevent freeze-thaw cycles. |
|---|---|
| Form/Appearance | Liquid |
| Buffer/Preservatives | LRRC8A antibody is supplied in PBS containing 0.02% sodium azide. |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Expiration Date | 12 months from date of receipt. |
| Disclaimer | For research use only |
Alternative Names
−Similar Products
−LRRC8A Rabbit Polyclonal Antibody [orb185053]
ELISA, ICC, IF, IHC-Fr, IHC-P, WB
Canine, Equine, Human, Mouse, Porcine, Rabbit, Rat, Sheep
Human
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
50 μl, 100 μl, 200 μlLRRC8A Rabbit Polyclonal Antibody [orb580739]
WB
Bovine, Canine, Equine, Guinea pig, Mouse, Rabbit, Rat, Zebrafish
Human
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
100 μlLRRC8A Rabbit Polyclonal Antibody [orb78453]
ELISA, IHC, WB
Mouse, Rat
Human
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
100 μg

Quality Guarantee
Explore bioreagents carefree to elevate your research. All our products are rigorously tested for performance. If a product does not perform as described on its datasheet, our scientific support team will provide expert troubleshooting, a prompt replacement, or a refund. For full details, please see our Terms & Conditions and Buying Guide. Contact us at [email protected].

Western blot analysis of LRRC8A in EL4 cell lysate with LRRC8A antibody at (A) 1 and (B) 2 µg/ml.

Immunohistochemistry of LRRC8A in rat spleen tissue with LRRC8A antibody at 2.5 µg/mL.
Documents Download
Request a Document
Protocol Information
LRRC8A Antibody (orb1239502)
Participating in our Biorbyt product reviews program enables you to support fellow scientists by sharing your firsthand experience with our products.
Login to Submit a Review







