You have no items in your shopping cart.
EFCAB4A Antibody
SKU: orb1238419
Description
Research Area
Immunology & Inflammation
Images & Validation
−Item 1 of 1
| Tested Applications | ELISA, WB |
|---|---|
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Application Notes |
Key Properties
−| Antibody Type | Primary Antibody |
|---|---|
| Host | Rabbit |
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Immunogen | EFCAB4A antibody was raised against a 15 amino acid synthetic peptide near the center of human EFCAB4A.The immunogen is located within amino acids 290 - 340 of EFCAB4A. |
| Target | EFCAB4A |
| Purification | EFCAB4A Antibody is affinity chromatography purified via peptide column. |
| Conjugation | Unconjugated |
Storage & Handling
−| Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 2 weeks. For long term storage store at -20°C in small aliquots to prevent freeze-thaw cycles. |
|---|---|
| Form/Appearance | Liquid |
| Buffer/Preservatives | EFCAB4A Antibody is supplied in PBS containing 0.02% sodium azide. |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Expiration Date | 12 months from date of receipt. |
| Disclaimer | For research use only |
Alternative Names
−EFCAB4A Antibody: CRACR2B, CRACR2B, EF-hand calcium-binding domain-containing protein 4A, Calcium release-activated calcium channel regulator 2B, CRAC channel regulator 2B
Similar Products
−EFCAB4A Antibody (N-term) [orb1937274]
IHC-P, WB
Human, Mouse, Rat
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
100 μl, 50 μlEFCAB4A Rabbit Polyclonal Antibody [orb1174544]
ELISA, WB
Mouse, Rat
Human
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
100 μg

Quality Guarantee
Explore bioreagents carefree to elevate your research. All our products are rigorously tested for performance. If a product does not perform as described on its datasheet, our scientific support team will provide expert troubleshooting, a prompt replacement, or a refund. For full details, please see our Terms & Conditions and Buying Guide. Contact us at [email protected].

Western blot analysis of EFCAB4A in human lung tissue lysate with EFCAB4A antibody at (A) 1 and (B) 2 µg/mL.
Documents Download
Datasheet
Product Information
Request a Document
Protocol Information
WB
Western Blot (IB, immunoblot)
ELISA
Enzyme-linked Immunosorbent Assay (EIA)
EFCAB4A Antibody (orb1238419)
Based on 0 reviews
Participating in our Biorbyt product reviews program enables you to support fellow scientists by sharing your firsthand experience with our products.
Login to Submit a Review



