You have no items in your shopping cart.
HTR1A Antibody
SKU: orb521968
Description
Research Area
Neuroscience
Images & Validation
−Item 1 of 1
| Tested Applications | ELISA, WB |
|---|---|
| Dilution Range | ELISA:1:2000-1:10000, WB:1:1000-1:5000 |
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
Key Properties
−| Host | Rabbit |
|---|---|
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Immunogen | Synthetic peptide of Human HTR1A |
| Target | HTR1A |
| Purification | Antigen Affinity Purified |
| Conjugation | Unconjugated |
Storage & Handling
−| Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 2 weeks. For long term storage store at -20°C in small aliquots to prevent freeze-thaw cycles. |
|---|---|
| Form/Appearance | Liquid |
| Buffer/Preservatives | -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol |
| Expiration Date | 12 months from date of receipt. |
| Disclaimer | For research use only |
Alternative Names
−5 HT 1A antibody; 5 HT receptor 1A antibody; 5 HT1A antibody; 5 HT1A receptor antibody; 5 hydroxytryptamine (serotonin) receptor 1A antibody; 5 hydroxytryptamine (serotonin) receptor 1A G protein coupled antibody; 5 hydroxytryptamine receptor 1A antibody; 5-HT-1A antibody; 5-HT1A antibody; 5-hydroxytryptamine receptor 1A antibody; 5HT 1A antibody; 5HT 1A receptor antibody; 5HT receptor 1A antibody; 5HT1a antibody; 5HT1A_HUMAN antibody; ADRB2RL1 antibody; ADRBRL1 antibody; G 21 antibody; G protein coupled receptor antibody; G-21 antibody; Gpcr 18 antibody; Gpcr18 antibody; Guanine nucleotide binding regulatory protein-coupled receptor antibody; Htr1a antibody; PFMCD antibody; Serotonin 1A receptor antibody; Serotonin 5HT1A receptor antibody; Serotonin receptor 1A antibody
Similar Products
−SR-1A rabbit pAb Antibody [orb766364]
ELISA, IF, IHC, WB
Human, Mouse, Rat
Polyclonal
Unconjugated
50 μl, 100 μl5HT1A Receptor Rabbit Polyclonal Antibody [orb10007]
WB
Canine, Equine, Human, Rabbit
Mouse, Rat
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
200 μl, 50 μl, 100 μl

Quality Guarantee
Explore bioreagents carefree to elevate your research. All our products are rigorously tested for performance. If a product does not perform as described on its datasheet, our scientific support team will provide expert troubleshooting, a prompt replacement, or a refund. For full details, please see our Terms & Conditions and Buying Guide. Contact us at [email protected].

Western blot aanalysis of Lane 1-2: HepG2 cells, Mouse brain tissueusing HTR1A antibody
Quick Database Links
Gene Symbol
HTR1A
UniProt
UniProt Details
− No UniProt data available
Documents Download
Datasheet
Product Information
Request a Document
Protocol Information
WB
Western Blot (IB, immunoblot)
ELISA
Enzyme-linked Immunosorbent Assay (EIA)
HTR1A Antibody (orb521968)
Based on 0 reviews
Participating in our Biorbyt product reviews program enables you to support fellow scientists by sharing your firsthand experience with our products.
Login to Submit a Review









