You have no items in your shopping cart.
ATG9A Antibody
Description
Research Area
Images & Validation
−| Tested Applications | ELISA, IF, IHC-P, WB |
|---|---|
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Predicted Reactivity | Bovine |
| Application Notes |
Key Properties
−| Antibody Type | Primary Antibody |
|---|---|
| Host | Rabbit |
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Immunogen | ATG9A antibody was raised against an 18 amino acid synthetic peptide near the carboxy terminus of human ATG9A.The immunogen is located within amino acids 720 - 770 of ATG9A. |
| Target | ATG9A |
| Purification | ATG9A Antibody is affinity chromatography purified via peptide column. |
| Conjugation | Unconjugated |
Storage & Handling
−| Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 2 weeks. For long term storage store at -20°C in small aliquots to prevent freeze-thaw cycles. |
|---|---|
| Form/Appearance | Liquid |
| Buffer/Preservatives | ATG9A Antibody is supplied in PBS containing 0.02% sodium azide. |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Expiration Date | 12 months from date of receipt. |
| Disclaimer | For research use only |
Alternative Names
−Similar Products
−ATG9A Rabbit Polyclonal Antibody [orb738442]
ELISA, FC, IHC, WB
Human, Mouse, Rat
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
100 μgATG9A Antibody (Center) [orb1933424]
IHC-P, WB
Bovine, Rat
Human, Mouse
Rabbit
Polyclonal
Unconjugated
100 μl, 50 μlATG9A Rabbit mAb [KD Validated] Antibody [orb1951529]
ICC, IHC, IP, WB
Human, Mouse, Rat
Rabbit
Monoclonal
Unconjugated
50 μl, 100 μl

Quality Guarantee
Explore bioreagents carefree to elevate your research. All our products are rigorously tested for performance. If a product does not perform as described on its datasheet, our scientific support team will provide expert troubleshooting, a prompt replacement, or a refund. For full details, please see our Terms & Conditions and Buying Guide. Contact us at [email protected].

Western blot analysis of ATG9A in mouse heart tissue lysate with ATG9A antibody at 1 µg/mL.

Immunohistochemistry of ATG9A in human heart tissue with ATG9A antibody at 5 µg/mL.

Immunofluorescence of ATG9A in human heart tissue with ATG9A antibody at 20 µg/mL.
Documents Download
Request a Document
Protocol Information
ATG9A Antibody (orb1240177)
Participating in our Biorbyt product reviews program enables you to support fellow scientists by sharing your firsthand experience with our products.
Login to Submit a Review
















![ATG9A Rabbit mAb [KD Validated] Antibody](/images/pub/media/catalog/product/NewWebsite/18/orb1951529_1.png)
![ATG9A Rabbit mAb [KD Validated] Antibody](/images/pub/media/catalog/product/NewWebsite/18/orb1951529_2.png)
![ATG9A Rabbit mAb [KD Validated] Antibody](/images/pub/media/catalog/product/NewWebsite/18/orb1951529_3.png)
![ATG9A Rabbit mAb [KD Validated] Antibody](/images/pub/media/catalog/product/NewWebsite/18/orb1951529_4.png)